Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.
Статуята на Мадоната с младенеца се завръща в ремонтираната катедрала "Нотр Дам" в Париж, съобщи АФП.
В петък вечер процесия с факли по улиците на Париж ще придружи средновековната статуя, спасена от пламъците през 2019 г., до храма.
Мадоната с младенеца беше намерена непокътната след пожара и впоследствие беше поставена в църквата "Сен Жермен Оксероа", където се намираше в продължение на пет години.
В 18:00 ч. местно време вярващите са призовани да дойдат пред църквата, която се намира близо до Лувъра. Оттам процесията ще тръгне към катедралата "Нотр Дам", където ще бъде благословена от архиепископа на Париж Лоран Улрих.
Това ще бъде и последното голямо събитие, свързано с обновяването на "Нотр Дам" след пожара и преди отварянето на 7 и 8 декември.
Статуята, която ще бъде използвана за шествието, е реплика на оригинална
Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.
Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.
Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.
Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.
Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.
Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.
„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.
Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.
Според п
Скулпторът проф. Кирил Мескин е тазгодишният носител на наградата „Свети Пимен Зографски“.
Отличието бе връчено тази вечер при откриване на традиционния Есенен салон на плевенските художници в Арт центъра в Градската градина.
За мен е голяма чест, че получавам тази награда на името на свети Пимен Зографски. Аз имам и други награди – и национални, и световни, но да получа точно тази - на един от най-великите български художници, основоположник на гилдията на нашите художници, за мен е голяма радост и чест, каза проф. Мескин.
Наградата се присъжда с решение на жури, в което влизат представители на Дружеството на плевенските художници и от Община Плевен. Тази година то бе в състав: Николай Неделчев, председател на плевенското дружество, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев&ld
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с голяма изложба.
Експозицията „Нещото отвътре и мъничко отвън“ ще бъде представена от 19 ноември до 6 декември в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От СБХ отбелязват, че макар изложбата да е юбилейна, не е ретроспекция, произведенията са от последните години.
„Това е напълно основателно, защото авторът почти всеки ден е в ателието си, рисува и гледа напред. Дончо Захариев е добре познат на публиката от многобройните му самостоятелни изложби и участия в колективни прояви както на групата на пернишките художници, така и на национално и международно ниво“, разказват от екипа.
В навечерието на настоящата си изложба той споделя случки, истории и срещи, разказва за трудностите, на които е благодарен, защото са го направили по-силен и неотстъ
Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.
„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен.
Някои от художниците участват в пленера да пореден път като Милчо Талев, който е дългогодишен директор на Градската художествена галерия „Дечко Стоев“ в Поморие. Според него темата „Дувари“ може творецът да я възприеме и пресъздаде по различен начин.
„Тази тема „Дувари“, колкото и да звучи конкретно, тя е много отворена – може да вкараш много асоциации, настроения, атмосфера. Можеш да погледнеш зад дуварите, може да се почувстваш прескочил дуварите и т. н. Това дава възможност за различни трактовки и всеки един да ги представи по различен начин. Това е хубавото. Аз като гледам подбора в годините, това са все утвърдени автори и именно тази различност в тях представя една извадка за съвременното добро изобразително изкуство. Това е добър начин галериите да придобиват неща във фондовете си. Колегите го правят с удоволствие, защото знаят, че това е вид кауза“, посочи Талев.
Творците ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й. В пленера участват също живописците Станимир Видев, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милена Казакова и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев.
Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.
Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.
"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.
Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.
За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“. Официалното й откриване ще е на 22 август, тъй като е една от проявите за 147-годишнината от освобождението на Ловеч.
Изложбата може да бъде видяна през следващия един месец.